LaMa a plenky

25. 03 2017 | 07.29

plenky sadaJak jsem se dotala k látkovému plenkování

Když jsem čekala svoje první dítko tak jsem dostala od své švagrové po neteřích pár kalhotkových a více vrstevných plenek. Přišlo mi, že používat látkové pleny je zcela běžné a že to dělá spousta lidí. Tady jsem však byla na omylu. Když jsem se o látkování zmínila v práci před kolegyněmi a před kamarádkami tak na mě koukali jak na blázna. Proč látkovku když jsou papírovky. Budeš to mít bez práce a tvoje dítko bude mít větší pohodlí. Protože jsem však člověk zvídavý, začala jsem vše podrobně pročítat a obhlížet. A po podrobném prostudování jsem se rozhodla, že do toho jdu.  Zakoupila jsem pár jednovelikostních kalhotkových plenek a svrchních kalhotek a čekala až se mi narodí dítko.

Proč jsem se rozhodla pro látkové plenkování

 • údivy ostatních a slova ty jsi blázen
 • zvědavost
 • nesnášenlivost nakupování - tahat neustále balíky papírovek z města to není pro mě
 • propočty, které udávaly, že ušetřím až 30000 Kč
 • biologická rozložitelnost papírové plenky 400 let
 • a touha žít alespoň trochu v souladu s přírodou a snažit se ji šetřit, aby i moji praprapraprapravnukové a vnučky si to mohli na téhle naší Zemičce užívat

Kdy jsem začala šít plenky já

Svoji první plenku jsem ušila asi před dvěma lety. No ono to vlastně nebyla plenka, ale tréninkové kalhotky. Zjistila jse, že mám asi pravděpodobně trochu nadrozměrné a živé dítě a nakoupené kalhotovky už mu byly tak tak, obtížně se mu nasazovali a tak jsem hledala alternativu. Ale protože se náš mazánek ne a ne naučit čůrat na nočník a tréninkové kalhotky byly zcela nedostačující, rozhodla jsem si ušít svoji kalhotovku, která by dobře seděla i "metráčků".

pleny

Jaké materiály na plenky používám

Materiálů na plenky je spousta a tak po dlouhém testování jsem se rozhodla pro tyto materiály:

 • vnější vrstva - 100% bavlněný úplet, bavlněný úplet s příměsí elastenu, bambusové oboustrané froté, barevné bambusové froté a nově i obrázkové froté
 • savá vrstva - biobavlněné froté s gramáží 230g/m2, bavlněný beránek s gramáží 340g/m2, český bambusový flís s gramáží 330g/m2
 • dotyková vrstva - bambusové oboustrané froté, bambusový aksamit, bambusové froté s PES bílé nebo barevné

Pokud si nevíte rady s materiály a potřebujete poradit určitě se mě ozvěte a ráda Vám na Vaše dotazy odpovím.

puntikplenkasnappifialova

Jaké plenky si u mě můžete objednat?

V mém obchůdku na Fleru si můžete objednat plenky ze skladových zásob, které jsou vystavené nebo mi napište email a já Vám přepošlu aktuální vzorník látek.. V případě, že nevíte jak která látka vypadá a chtěli byste si jednotlivé látky před konečným rozhodnutím osahat ráda Vám pošlu vzorník s jednotlivými druhy látek (cena vzorníku včetně poštovného je 65Kč.)

Jak se o látkové plenky starat

Já osobně se nedržím různých doporučení prát plenky v mýdlovém slizu atd. Tolik času opravdu nemám. Svoje plenky ukládám do suchého kyblíku s víkem a každý druhý den je šoupnu do automatické pračky, kterou nastavím na 40 stupňů (někdy i na 60). Dávkovač naplním práškem vhodným pro děti a místo aviváže někdy naliju ocet a někdy taky ne. A po vyprání suším venku na sluníčku.zelenakytka

Při tomto způsobu praní plenky stále vypadají skvěle (když tedy pominu občasné fleky, které nevyperete ani na 60 stupňů. Jedná se především o fleky, které vznikají po barevných potravinách jako je červená řepa nebo borůvky). Dokonce si troufám říct, že by ještě přečkaly další dvě dítka.

 

Jak podle mě vypadá ideální látková výbava

Z vlastních zkušenosti doporučuji plenkovou výbavu rozděli na dvě období - novorozenecké a pokračující.

 • novorozenecké období - v tomto období jsem nejraději používala klasické bílébavlněné pleny, protože se dítko v tomto období relativně často přebaluje (já každé 1 - 2hod.) tak nemusíme přemýšlet o nějaké výrazné sací schopnosti, další výhoda těchto plenek je že rychle schnou a to i v zimě, nicméně jsem měla v tomto období 4 kalhotkové plenky novorozenecké na snappi i suchý zip. Jednovelikostní kalhotovky jsem již měla také, ale prakticky jsem je nepoužívala, protože mi přišli příliš objemné.
 • pokračující období - v době kdy měli mí drobečci cca 6 kg jsem přešla z předchozích plen na klasické kalhotkové jednovelikostní plenky, mám 20 ks těchto plenek e je to zcela dostačující.

kalhotkyPUL2

Dále doporučuji k látkové výbavě dokoupit, alespoň 3 svrchní kalhotky, podle mého názoru je ideál tak 5ks.

ubrouskyDále doporučuji si pořídit nepromokavou přebalovací podložku (výborné na náštěvy, k lékaři nebo na přebalování v kočárku)., látkové ubrousky (nebo žíňky), ke každé pleně 1ks (někde jsem četla, že není vůbec vhodné dlouhodobě používat vlhčené ubrousky) a PUL pytlík na mokré pleny (který pak mohou děti využít ve školce na plavání na mokré plavky).

 

A to je prozatím vše, více o jedotlivých typech plenek a příslušenství se dozvíte v dalších článcích, které postupně přibudou.